Petek Temizliği

Tesisat

Kalorifer petek temizliği çok önemli bir konudur

Evinizin bazı odaları iyi ısınmıyorsa kalorifer tesisat temizliği ve petek temizliği zamanı gelmiş demektir. Kalorifer petek temizliği çok önemli bir konudur. Çünkü ısınma konusunda kombinin markası ve özellikleri önemli olduğu kadar kalorifer tesisatının kalitesi de o denli önemlidir. Evinizi veya iş yerinizi iyi ve ekonomik olarak ısıtabilmek için periyodik kombi bakımı ve tesisat temizliği yapılmalıdır.  
 
Kalorifer yıkama veya petek temizliği niçin yapılır?
Kalorifer petekleri kombiden uzaklaştıkça sıcak su borularda ısı kaybına uğrar. Kombiden çıkan sıcak su borular mesafesi uzadıkça hızını ve ısısını kaybeder. Sirkülasyon yapan suyun en hızlı yoldan tekrar kombiye geri dönüp ısınması gerekir. Tesisat yıkama işleminin amacı tesisat içerisinde suyun akışını engelleyecek veya yavaşlatacak tortuların temizlenmesidir.
 
Kalorifer tesisat temizliği nasıl yapılır
 
Kalorifer tesisatında pislik varsa işe önce içindeki filtreyi temizlemekle başlanmalıdır. Filtre temizliği yapılmasına rağmen ısınma sorununun devam etmesi tesisatın kirli olduğu ve tesisat yıkama yapılması gerektiği anlamına gelir. Kalorifer tesisat yıkama işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Piyasadan rahatlıkla bulabileceğiniz bir kombi koruyucu sıvı ilaç satın alarak tesisatın uygun bir yerinden muhtemelen banyodaki petekten tesisata boşaltın. Kombinin basıncıyla bu ilaç tesisat içerisinde dolaşmaya başlar ve tesisatın içindeki kiri pası söküp atarak bir temizlik yapar, tıkanan bir kısım varsa açılmasına ve suyun rahatlıkla devridaim yapmasına yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu satın aldığınız kimyasalın içeriği ve kalitesi ve doğru ilaç olmasıdır. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır. Bu konuda yapılacak en akıllıca hareket kombiyi ve tesisatınızı riske atmadan kalorifer tesisat temizliği, petek temizliği, kalorifer tesisatı yıkama işi yapan bir kombi servisini arayarak işi ehline yaptırmaktır.